Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/labohome22/functions.php on line 199

To, co przeciętnej osobie dorosłej wydaje się prostym badaniem, może okazać się znacznie większym wyzwaniem w przypadku osoby w podeszłym wieku lub o słabszym zdrowiu. Oto kilka powodów, dla których powinno się wykazać szczególną uwagę, w przypadku kiedy osobie starszej zalecane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych:

  • Wzrok, słuch i zmysły poznawcze osób starszych często są osłabione. Ciężej im w związku z tym postępować zgodnie z instrukcją i zrozumieć, co należy zrobić, aby próbka do badania była właściwie pobrana.
  • Ludzie starsi, często mają problemy z przemieszczaniem się lub utrzymaniem równowagi. Może to być powodem, dla którego niektóre pobrania próbki będą trudniejsze do wykonania lub mogą być niebezpieczne.
  • Nawet pobranie krwi może być trudniejsze do wykonania, ponieważ skóra jest cieńsza, tkanka podskórna jest mniej elastyczna, a żyły bardziej kruche i skłonne do uszkodzenia w trakcie przekłuwania. Pacjent może preferować jedną konkretną osobę pobierającą krew, która traktuje go wyjątkowo delikatnie.
  • U pacjentów z demencją, nawet prosta procedura pobierania próbki może okazać się przeżyciem traumatycznym i prowadzić do trudnych do przewidzenia reakcji pacjenta. W takim przypadku, potrzeba przeprowadzenia badania musi być jeszcze uważniej przestudiowana.
  • Na domiar tego, wszystkie fizyczne i emocjonalne wyzwania oraz presja finansowa mogą zniechęcać i odstraszać osobę starszą od odbycia badania, które może spowodować znaczące zmiany w jakości życia i zdrowiu pacjenta.

Jeżeli dane badanie jest ciężarem i odnosi się do kogoś, kogo znasz, porozmawiaj o tej sytuacji z lekarzem.
Zawsze omawiaj, dlaczego takie badanie jest potrzebne i jaki będzie miało wpływ na dotychczasową opiekę, albo zmień leczenie lub terapię, podkreśla geriatra Rebecca Elon, MD, MPH, Medical Director of North Arundel Senior Care, Severna Park, Maryland. Upewnij się, że wszystkie zalecone badania są uzasadnione i dostarczą informacji dla dalszego leczenia.

Google

facebook_page_plugin