Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/labohome22/functions.php on line 199

Rutynowe badania, są zdecydowanie rzadziej wymagane w przypadku dzieci niż dorosłych. Zdarza się jednak, że również dzieci muszą przez nie przejść. Będą wtedy potrzebowały pomocnej dłoni. Troskliwy dorosły, może pomóc dziecku przejść przez ból, czy dyskomfort oraz strach i reakcje emocjonalne, które mogą się pojawić podczas pobierania próbek. Poniżej znajdują się rekomendacje dotyczące pomocy dzieciom w przejściu przez badanie oraz specjalne rady dotyczące pobierania krwi, moczu czy stolcu, a także pobierania wymazu z gardła. Jak to zrobić?

Przygotuj dziecko. Spokojnie wytłumacz, w jakim celu i w jaki sposób próbka będzie pobierana. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do sytuacji, zanim ktokolwiek go dotknie.

Dodawaj odwagi poprzez wykonywanie prób. W domu lub w innym miejscu, gdzie dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie, zasugeruj sposoby, jakimi dziecko może dokonywać prób. Może wtedy praktykować, używając ulubionego pluszaka jako swojego pacjenta, radzi Joy Goldberger, MS, CCLS, education coordinator for the child life department at Johns Hopkins Childrens Center, Baltimore, Maryland.

Pomóż dziecku umieścić badanie w perspektywie. Odnieś tę część badania, która wydaje się dziecko najbardziej niepokoić, do czynności, którą dobrze zna, sugeruje Goltberger. Na przykład wytłumacz, że zajmie to nie dłużej niż wbiegnięcie na sam szczyt schodów w domu, że będzie po wszystkim szybciej, niż odśpiewa "Wlazł kotek na płotek".

Zaplanuj nagrodę. Obiecanie dziecku prezentu, po tym jak przejdzie badanie, jest bardzo często pomocne, mówi Goltberger.

Google

facebook_page_plugin